politiek kritisch over fietsenplan

politiek kritisch over fietsenplan

donderdag 03 mei 2012


Politiek kritisch over 'fietsen door centrum'
Venray - publicatiedatum: 01-12-2011
De nieuwe verkeersborden die duidelijker moeten aangeven waar in het winkelcentrum wel en niet gefietst mag worden, kunnen besteld worden. Een meerderheid van de fracties in de commissie Openbare Ruimte, Veiligheid en Handhaving stemde maandagavond schoorvoetend in met de voorgestelde maatregelen van het college van B en W.


Aan de randen van het kernwinkelgebied komen extra herhalingsborden die deze grens duidelijk markeren. Ook wordt op de kruising van de Eindstraat met de Bontekoestraat de toegang naar de Schoolstraat aangepast, zodat de fietsers gemakkelijker de nieuwe fietsroute via de Deken Thielenstraat pakken. Vanwege verkeersbesluiten en levertijden staan de nieuwe borden naar verwachting pas eind februari 2012 op straat.
De commissieleden, die van oppositiepartij inVENtief voorop, toonden zich tijdens de bespreking van de ‘fietsproblematiek’ bijzonder kritisch. Want sinds de invoering van ‘fietsen in het centrum’ is het chaos troef in het winkelhart van Venray. Ruim een jaar geleden wees de gemeente het winkelgebied in het centrum aan als voetgangerszone met daarbinnen twee fietsroutes over de pleinen. De bedoeling van de maatregel was om van het winkelgebied een echt voetgangersdomein te maken. Maar omdat er onvoldoende alternatieve fietsroutes zijn om het centrum heen, stond de gemeente toe dat over de pleinen (Hensenius- en Schouwburgplein en Grote Markt) gefietst mag worden. Die maatregel bleek echter niet voor iedereen duidelijk. De gemeente kreeg veel vragen van zowel fietsers als voetgangers. Ook de politiek vroeg verantwoordelijk wethouder Ike Busser (Samenwerking) regelmatig om de onduidelijkheid weg te nemen.
Ook maandag kreeg de wethouder weer de volle laag. Met name van Kees van de Molengraft van oppositiepartij inVENtief, die weinig heil ziet in het plaatsen van nieuwe borden. “Meer borden? Dat gaat alleen maar meer onduidelijkheid en chaos geven.” Voor het plaatsen van de nieuwe borden zou Van de Molengraft, die de fietsers het liefst helemaal uit het centrum zou weren, graag een bijeenkomst willen houden met inwoners, wijkraad, politie, Venray Centraal en ‘andere betrokken partijen’, om te praten over de nieuwe maatregel én tevens de parkeerproblematiek van fietsen aan de orde te stellen. Want ook het gebrek aan stallingen voor fietsen is de politiek een doorn in het oog. “Het is af en toe een grote puinhoop”, stelde Wiske Koster (CDA). “Pas de stallingen aan en breidt ze uit.” En zorg dat ze meer in het zicht komen te liggen, zei Elly van Dijck (PvdA). “Want er worden nog steeds veel te veel fietsen gestolen.”
Ingeborg de Barbanson (VVD) eiste van de wethouder dat er na het plaatsen van de nieuwe borden veel aandacht wordt besteed aan communicatie. “En iets meer dan alleen een verhaaltje op de gemeentepagina van Peel en Maas. En voor de rest zou ik zeggen: handhaven, handhaven en nog eens handhaven.” Elianne Sweelssen (SP) blikte nog even met een kritische blik terug op de afgelopen maanden. “Iedereen deed maar wat, dat vond ik eigenlijk best grappig om te zien. Op de borden staat zo veel informatie, die teksten kun je niet in een keer lezen. En plotseling waren er ook borden weg. Het is toch knap hoe je zo’n chaos kunt creëren. Ik zal de best leuke discussies over het fietsen in het centrum gaan missen.” Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) was blij dat ‘er geluisterd is naar de mensen en dat er nu bordjes bij komen’. Zijn voorstel, om over een jaar een evaluatie te houden, kreeg bijval van een meerderheid van de partijen.
Het plan van inVENtief, om nog even te wachten met het plaatsen van de borden en eerst nog eens te praten over ‘alles wat met fietsen in het centrum te maken heeft’, kreeg onvoldoende steun. Alle andere fracties willen de nieuwe maatregel eerst een kans geven en in september 2012 het ‘fietsen in het centrum’ opnieuw evalueren. Voor het overtreden van het fietsverbod in het winkelcentrum zijn 215 processen-verbaal uitgeschreven, waarvan 190 in de Schoolstraat. Hoe hoog de boete eigenlijk is?”, wilde Mart Kessels (PP2) nog weten. “20 euro”, wist wethouder Busser. “Een koopje”, verzuchtte Wiske Koster. “Die zou veel hoger moeten zijn.”
 

terug naar het archief overzicht